Marzec 04 2015 07:56:38
Klub Seniora
Galeria 2.piętro
Parki, place i zieleńce
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 95
· Najnowszy użytkownik: wndgepjs
Powitanie
Witamy na Oficjalnej Stronie Internetowej Rady Osiedla PODOLANY w Poznaniu. Podolany to dzielnica Poznania o powierzchni 5,3 km2 zamieszkana przez 7.019 osób (dane z października 2011). Rady Osiedli są organami pomocniczymi Rady Miasta. Osiedlowi radni są do nich wybierani w wyborach bezpośrednich większością głosów. Rady Osiedli mają wg Statutu m. Poznania (miejskiej konstytucji) funkcję opiniodawczą. Są one ważnym elementem łączącym mieszkańców z władzami miejskimi. Wykonywaniem uchwał Rady zajmuje się Zarząd Osiedla. Wszyscy członkowie Rady Osiedla Podolany wykonują swoje obowiązki społecznie - za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce. Czytaj więcej...
Prace na ul. TULODZIECKIEJ ROZPOCZNĄ SIĘ 9 marca 2015!

Ulica Tułodzieckiej - wkrótce rozpoczną się prace!Z wielką radością informujemy, że staraniem i z budżetu Rady Osiedla Podolany zostanie wykonany fragment ulicy Tulodzieckiej w celu zapewnienia bezpiecznej drogi dzieciom do Przedszkola Nr 142 oraz godnego dojścia i dojazdu do posesji w tym rejonie. PRACE ROZPOCZNĄ SIĘ 9 marca br. Wykonawcą jest firma JACH-GUM z Podolan. Za utrudnienia przepraszamy. Prosimy uzbroić się w cierpliwość, bo warto Laughing 
Niestety nie stać nas na wybudowanie całej nawierzchni ulicy (a bardzo byśmy chcieli wykonać wszystkie drogi w fatalnym stanie), ale nie tracimy nadziei, że mieszkańcy, którzy założyli Stowarzyszenie i chcieli wykonać dalszy fragment ulicy w ramach inicjatyw lokalnych podejmą ponownie ten temat. Liczymy na zmiany w wysokości wkładu własnego mieszkańców, o które apelowaliśmy do Prezydenta i Radnych Miejskich...

"Mimesis" Małgorzacie Ciernioch

„Mimesis” Małgorzacie Ciernioch

Małgorzata Ciernioch WystawaW Salonie Sztuki „Kreatura” 6 lutego 2015 roku została otwarta wystawa prac  pani Małgorzaty Ciernioch pt. „Zapisane w czasie”.
   Artystka od urodzenia mieszka na Podolanach i tworzy obecnie wraz z mężem -  malarzem Sylwestrem Łachaczem  galerię autorską „Mistrz i Małgorzata”,  która mieści się przy ulicy Strzeszyńskiej.  Jest absolwentką Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Poznaniu. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni rysunku prof. Izabeli Gustowskiej oraz w pracowni ilustracji książkowej prof. Grzegorza Marszałka. Czytaj więcej...
Danuta Trzebowska

KLUB SENIORA - Sekcja Turystyczna zaprasza na wycieczki I poł. 2015r.
KLUB SENIORA

Sekcja Turystyczna Klubu Seniora 'UŚMIECHAJ SIĘ' zaprasza na:

 • spotkanie przy kawie 20 lutego o godz. 10-tej w sali nr 8 Szkoły Podstawowej

oraz wycieczki autokarowe, jednodniowe:

 • 21 marca do Śmiełowa i Żerkowa
 • 9  maja do Rozbitka i Pszczela
 • 13 czerwca do Ciechocinka i Pierania
 • 11 lipca do Połczyna i Czaplinka.

Informacje: tel. 799 038 244. Serdecznie zapraszamy!

PROPOZYCJA DLA MIŁOŚNIKÓW GRY W SZACHY I BRYDŻA
KLUB SENIORA

Klub Seniora "Uśmiechaj się" zaprasza mieszkańców Podolan zainteresowanych grą w szachy i brydża na spotkanie do naszego klubu w dniu 11 marca o godzinie 17.00 w sali nr 8. Klub Seniora mieści sie w zkole Podstawowej nr 62 przy ul. Druskienickiej. Mile widziani są wszyscy wielbiciele tych gier.

Koordynator KS Danuta Trzebowska

PROGRAM KLUBU SENIORA - styczeń/czerwiec 2015
KLUB SENIORA

Program dla Klubu Seniora „Uśmiechaj się” 
Styczeń – czerwiec 2015 r.

Wszystkie spotkania odbywają się w każdą środę o godz. 17.00

 1. Spotkanie noworoczne przy kawie oraz omówienie  programu zajęć na I półrocze. 
 2. Zajęcia florystyczne. Film poglądowy.
 3. Wycieczka autokarowa. Zwiedzamy okolice Poznania. Wycieczka do Konina, Ślesina.
 4. Wieczór klubowy z cyklu „SPECJALNOŚĆ DOMU” – karnawałowe smakołyki przygotowane przez członków klubu seniora. W programie także konkurs kulinarny, oraz zabawa z humorem i piosenką przy muzyce - 11 luty.
 5. Na powitanie wiosny z cyklu „Specjalność domu” - cukiernicze szaleństwo. Wieczór przy muzyce i smakołykach przygotowanych przez Seniorów - 25 marzec.
 6. Spotkanie z poznańskim pisarzem i dziennikarzem Ryszardem Ćwierlejem w filii Biblioteki Raczyńskich w szkole podstawowej – 4 marzec.
 7. Malowanie na jedwabiu pod kierunkiem artystki pani Małgorzaty Zgoły-  marzec.
 8. Pisanie Ikon pod kierunkiem pani Urszuli Napierały – marzec.
 9. Nauka tańca towarzyskiego. Wspólna zabawa – kwiecień.
 10. Wiosenne  dekoracje wykonane metodą decoupage – kwiecień.
 11. W WIOSENNYM NASTROJU– zabawa taneczna z własnym prowiantem. Oprawa muzyczna „Kapeli pod zagonami”. Wpisowe 10 zł dla członków Klubu Seniora, pozostałe osoby – 20 zł. – kwiecień.
 12. Wycieczka do Muzeum Narodowego w Poznaniu  oraz oddziału w Rogalinie – kwiecień.
 13. Letnie impresje malowane na płótnie pod kierunkiem pani Małgorzaty Ciernioch -     maj/czerwiec.

Koordynator Danuta Trzebowska

Glos Wielkopolski poparł nasz apel o drogi lokalne!
Newsy

Zobaczcie http://www.gloswielkopolski.pl/artykul/3758087,mieszkancy-osiedli-peryferyjnych-miasto-nas-zaniedbuje,id,t.html

JAK CZYSTO OGRZEWAĆ DOM (i nie zatruwać sąsiadów)?

Zapraszamy na stronę czysteogrzewanie.pl, gdzie w sposób prosty została wytłumaczona metoda palenia w piecu węglem, tak aby nie zatruwać środowiska oraz efektywnie i tanio uzyskać ciepło w naszych domach. To bardzo ważne dla zadymionych Podolan. A osoby, które palą w piecach śmieciami przestrzegamy przed tym procederem - TO JEST KARALNE i KARYGODNE! Takie działanie często wraca do nas samych w postaci chorób najbliższych, proszę tego nie robić!

ZAJMIJCIE SIĘ DROGAMI LOKALNYMI! Apel do Prezydenta i Radnych Miejskich

Ulica Edwarda Raczyńskiego na Podolanach10 lutego br. na ostatniej sesji V kadencji Rada Osiedla wystosowała
APEL DO PREZYDENTA I RADNYCH MIEJSKICH w sprawie dróg lokalnych.
Oto jego treść:
 
Zwracamy się do Pana Prezydenta oraz Radnych Miejskich o podjęcie działań umożliwiających szybsze powstawanie infrastruktury (drogi, media), będących jedną z największych bolączek mieszkańców osiedli peryferyjnych miasta Poznania.

Wnioskujemy o:

 • Zmianę uchwały nr PU_1312_10_T Prezydenta Miasta Poznania z dnia 22-03-2011
  w sprawie  „trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadań publicznych w ramach inicjatyw lokalnych” w zakresie obniżenia wkładu własnego wnioskodawcy (§ 4). Proponujemy, aby wkład własny wynosił co najwyżej wartość jednego minimalnego wynagrodzenia za pracę (ogłaszanego w Dzienniku Ustaw) w przeliczeniu na jedną nieruchomość, przy jednoczesnym zastosowaniu ulg dla osób o najniższych dochodach. Wg naszego rozeznania stanowi to kwotę pokrywającą początkowe koszty przygotowania inwestycji.
 • Stopniowe podwyższenie kwoty przeznaczanej w budżecie miejskim na inicjatywy lokalne do wysokości niezbędnej, aby wszystkie zgłoszone inicjatywy mogły być zrealizowane w ciągu 2 lat od złożenia wniosku (z aktualnego poziomu 3 mln zł).
 • Stworzenie jasnych procedur umożliwiających nieodpłatne przekazywanie projektów technicznych infrastruktury wykonanych na zlecenie rad osiedli mieszkańcom, do realizacji w ramach inicjatyw lokalnych.
 • Przyspieszenie realizacji Programu Budowy Dróg Lokalnych orz ustalenie jasnych i czytelnych zasad aplikacji ulic do programu oraz nieprzesuwalnych terminów realizacji.

Swoje postulaty opieramy na wieloletnim doświadczeniu radnych osiedlowych. Mieszkańcy chętnie i często korzystali z możliwości budowy ulic, oświetlenia, kanalizacji sanitarnej, wodociągowej itp. w ramach zakładanych stowarzyszeń (dla przykładu w roku 2014 na Podolanach powstały w ten sposób ulice Marciniaka, Ledóchowskiej, Karpińskiej i fragment ul. Raczyńskiego). Wieloletnia praktyka w mieście dowiodła, iż budowa infrastruktury przez Stowarzyszenia mieszkańców realizowana jest zdecydowanie taniej, szybciej, mniej problemowo, przy jednoczesnej integracji mieszkańców i tworzeniu lokalnych więzi. Niestety, w aktualnej formule (25% wkład własny) realizacja infrastruktury dla:

 • bardzo długich ulic,
 • ulic o małym zagęszczeniu domów,
 • ulic, na których część działek pozostaje niezamieszana,
 • ulic, na których część działek ma nieuregulowane sprawy własnościowe,
 • ulic zamieszkałych w większości przez starsze pokolenie lub osoby o niskim poziomie dochodów,
 • ulic w zabudowie mieszanej (jednostki budżetowe, firmy i mieszkańcy w symbiozie)

jest praktycznie niemożliwa, gdyż istniejące przepisy wymagają od mieszkańców w tych przypadkach wkładu własnego znacznie przekraczającego ich materialne możliwości, zaś na inne formy poprawy infrastruktury w swoim otoczeniu nie mają żadnych szans.              

Jesteśmy otwarci również na inne, przedstawione przez władze miasta propozycje, natomiast sprawą trzeba zająć się już teraz. Mieszkańcy dłużej nie mogą czekać na godziwe warunki życia, patrząc z zazdrością na sąsiednie gminy (np. Suchy Las, Tarnowo Podgórne), gdzie takich zapuszczonych ulic jak nasze i wieloletnich zaniedbań w infrastrukturze nigdzie nie znajdziemy. 

Podpisano: Piotr Zubielik, Przewodniczący Rady Osiedla Podolany

POTRZEBNA POMOC! Wybuchł dom na ul. Obornickiej
Newsy

Drodzy Sąsiedzi!
Rodzina naszych sąsiadów z ul. Obornickiej, gdzie wczoraj wybuchł piec od ogrzewania, straciła dorobek całego swojego życia. Apelujemy do Was o pomoc! Kto może ich wesprzeć w dowolny sposób, ma pomysł, jak im pomóc, proszę o kontakt: biuro@ropodolany.pl

22 marca 2015 wybory do Rady Osiedla
Newsy

Drodzy Mieszkańcy,
Już 22 marca 2015 kolejne wybory - tym razem do rad osiedli - na kolejne 4 lata.
Zachęcamy nie tylko do aktywnego wzięcia udziału w wyborach, ale również do kandydowania na radnych osiedlowych. Potrzeba nam ludzi z pasją i zaangażowaniem, dysponujących wolnym czasem, którzy chętnie podejmą się licznych zadań, jakie spoczywają na barkach radnych osiedlowych.
Informacje o wyborach a także druki zgłoszeń można uzyskać w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, ul. Gronowa 20, pok. 319, pok. 321, tel. 878-4127, 878-4129, ul. Libelta 16/20, pok. 105, pok. 107, tel. 878-4168, 878-4167, os. Bohaterów II Wojny Światowej 36A, pok. 9, tel. 878-5042, 878-5046, ul. Słowackiego 22, pok. 148, tel. 878-4617, ul. Matejki 50, pok. 219, tel. 878-4756, 878-4755, ul. Czarnieckiego 5, pok. 4, tel. 878-5888.
W tych miejscach są wyłożone do wglądu Statuty Osiedli wraz z załącznikami określającymi zasady i tryb wyborów do rad osiedli. Więcej informacji mozna znaleźć tutaj.
Elzbieta Sobkowiak, Przewodnicząca Zarządu 

Informacje podstawowe
Inicjatywy lokalne
Dla mieszkańców
331,739 unikalne wizyty