 Jeszcze nie tak dawno nikt by nie uwierzył, że po tylu latach oczekiwania mieszkańcy ulicy Tułodzieckiej doczekają się nowej pięknej nawierzchni! A jednak udało się! Dzięki determinacji Rady Osiedla i mieszkańców nikt już nie będzie brodził w błocie w drodze do szkoły, przedszkola czy przystanku MPK. Aniela Tułodziecka - działaczka społeczna i oświatowa, wieloletnia przewodnicząca Towarzystwa „Warta” z czasów zaborów nareszcie ma godną siebie ulicę w Poznaniu.
Projekt ulicy został przygotowany jeszcze w poprzedniej kadencji rady, w pierwszym etapie wybudowana została szersza część, umożliwiającą dojazd do rejonowego przedszkola od strony ulicy Strzeszyńskiej, zaś w roku 2017 rozpoczęto budowę dalszej części. Ta długa ulica stanowi ważny ciąg komunikacyjny od strony północnej Osiedla. Zbiera ruch z ulic Raczyńskiego, Konatkowskiej, Wicherkiewicz i Wietrzykowskich. Piesi mieszkańcy sąsiednich ulic korzystają z tej ulicy jako dojścia do przedszkola, do szkoły oraz na przystanki MPK. Dobra nawierzchnia służy nie tylko kierowcom, jej podstawowym zadaniem jest pomoc pieszym, osobom niepełnosprawnym, matkom z wózkami i rowerzystom.
Oczywiście nie obyło się bez komplikacji. Po rozpoczęciu prac okazało się, że sieć gazowa została w przeszłości za płytko położona i musi zostać zmodernizowana. Następnie powódź obnażyła stan cieku Wierzbak i dzięki ogromnemu zaangażowaniu kilkorga mieszkańców, Rady Osiedla i WOŚ wykonano niezbędne prace zapobiegawcze. Oczyszczono rury, bypasy cieku, założono dodatkowe kraty, oznaczono kolorem niebieskim studzienki cieku. W jednej ze studzienek znaleziono kolizję z wodociągiem, która musi zostać usunięta przez Aquanet.
Swój udział w powstaniu ulicy mieli również mieszkańcy, którzy założyli stowarzyszenie na przełomie 2013/2014. Zarząd Stowarzyszenia wykonał bardzo dużo pracy, lecz liczba mieszkańców gotowa do partycypacji w przedsięwzięciu okazała się za mała i nie byli w stanie udźwignąć kosztów modernizacji. Ostatecznie ulica powstała ze środków miejskich przeznaczonych na budowę, przebudowę i modernizację ulic -tzw. środków 4-letnich, gdyż stanowi ważną i często używaną arterię osiedlową, prowadzącą do przedszkola i szkoły od strony północnej osiedla i zbierającą ruch z sąsiednich ulic.
Chcielibyśmy, aby tych środków było więcej i aby każda osiedlowa ulica wkrótce wyglądała jak ulica Anieli Tułodzieckiej. Niestety wielkość środków przyznawanych osiedlom nie zależy od nas... |